چهار راه برای افزایش تمرکز در محیط کاری ۱۴ مهر ۱۳۹۳

office-distractions.jpg

اگر فکر می‌کنید می‌توانید میان تماس‌های تلفنی، ایمیل‌های گاه و بی‌گاه، چت کردن با دوستان روی موبایل و مانند آن در یک زندگی مدرن،‌ با تمرکز کار کنیم بدیهی است که این کار شدنی نیست.

چگونه می‌توان در این میانه کار سالم و درست را انجام داد و تمرکز را بالا برد؟


اول: زمانی برای عدم تمرکز کنار بگذار!

بهرحال هر چقدر هم که موفق شویم تمرکز داشته باشیم گاهی ذهن بازیگوش می‌شود و به کارهای دیگر یا جاهای دیگری توجه نشان می‌دهد. بهترین کار در این زمان تعطیلی کار است! ۵ دقیقه کار را تعطیل کنید و به آن موضوع خاص فکر کنید. بگذارید ذهن در جریان سیال خود پیش رود و به سراغ فکرهای غیر کاری رهنمون شود. اما مهم برگشتن به سر کار پس از ۵ دقیقه  است. حالا می‌توان تلاش کرد تا تمرکز بیشتری داشته باشیم.

دوم: دستور کار روزانه داشته باش!

با برنامه پای کار بشینیم. بدون آن زمان زیادی را صرف این خواهیم کرد که یادمان بیاید قرار بود چه کاری انجام بدهیم. برای هر کاری محدودیت بگذاریم. انجام این کار برای یک ساعت آینده. این عبارت نشان می‌دهد که مجبوریم بعد از یک ساعت ارزیابی از کاری که انجام دادیم چه کاری داشته باشیم و این مسئله باعث می‌شود با جدیت بیشتری کار کنیم.


سه:‌ نیازهای شخصی و محیطی را پیش‌بینی کن!

اگر اتاق سرد است ممکن است در حین کار نیاز به یک ژاکت یا لباس گرم دیگری داشته باشید. اگر فکر می‌کنید گرسنه می‌شوید، شاید بهتر باشد کمی آجیل یا سیب روی میز باشد. در این صورت برای رفع نیازهایی که قابل پیش‌بینی هستند نیاز به برخاستن و گشت و گذار نخواهد بود.


چهار: از نرم‌افزار کمک بگیر!

نرم‌افزارهای زیادی این روزها هستند که کمک می‌کنند اولویت‌های کاری مشخص شود، کارها طبقه بندی شده و گروهی کار کردن هم به صورت منظم‌تر پیش می‌رود. پیشنهاد می‌شود برای مورد اول و همچنین زمان‌بندی کارها از گوگل کلندر و برای ارجاع کارها به هم و اولویت بندی آن‌ها از ترلو استفاده کنید.