اشتباهات رایج در فرآیند جذب و استخدام ۱۸ فروردين ۱۳۹۷


منصوره منصوری: کارشناس جذب و نگهداشت شرکت طبیعت زنده (سینره)

هیچ تضمینی برای استخدام موفقیت آمیز وجود ندارد، اما دانستن موانع و مشکلات بالقوه ای که ممکن است با آنها روبرو شویم، می تواند برای اجتناب از آن ها موثر باشد یا  کمک کند تا به هنگام مواجهه با این چالشها بدانیم چگونه برخوردی باید داشته باشیم .
براساس مطالعات آماری توسط "مرکز ارزیابی و توسعه حرفه ای منابع انسانی" ، حدود 20 درصد از حقوق و دستمزد هر فرد  برای جایگزینی وی هزینه می شود، بنابراین نرخ خروج بالا در سازمان بسیار پر هزینه است و همین بالا بودن هزینه ها میتواند دلیل موجهی باشد تا با شناخت این موارد و اجتناب از اشتباهات استخدام  و جستجوی فرد مناسب برای سازمان ، هزینه های خروج را کاهش داد .


شرح ندادن دقیق شغل


وظایف شغل مورد نظر خود را دقیق و صادقانه در آگهی شغلی خود شرح دهید.
توصیف شغل بیش از یک لیست ساده از وظایف است؛ فرد باید نقش خود را با توجه به اهداف کلی شرکت درک کند و زمینه های اصلی مسئولیت را شناسایی کند. متقاضی را به این باور برسانید که دراین شغل فرصتهای بیشتری برای ارائه توانمندیهایش وجود دارد و امکان ارتقاء فراهم است.

انتظار خیلی زیاد ، و زودتر  از موعد فرد جدید الستخدام 


زمانی که شغلی مدتی طولانی خالی بوده یا روند استخدام طولانی شده، طبیعی است که بخواهیم هر چه زودتر نتیجه فعالیت فرد جدید الاستخدام را ببینیم . این بدان معنی است که احتمالا فرصت کافی برای نمایش توانمدنیهایش در اختیار وی نگذاشته ایم. لازم است در چند هفته اول به فرد جدید کمک کنیم تا با اهداف سازمان و گروه آشنا شود .
بهتر است فردی را به عنوان منتور تعیین کرده تا فرد بتواند تمامی سوالات خود را بپرسد .
لازم است این موضوع در نظر گرفته شود که ارزشیابی عملکرد فرد جدید الاستخدام و مدت زمانی که هر شغلی نیاز دارد تا تکنیکهای لازم و اطلاعات مربوطه را کسب کند متفاوت است .(SVP)

عدم توجه به استخدام درون سازمان

گاهی اوقات، بهترین نامزدها در دسترس شما هستند . استخدام درون سازمانی از لحاظ اقتصادی، به عنوان کاهش هزینه ها و مدیریت زمان مفید و موثر می باشد. ارتقاء کارکنان به موقعیت خالی سازمان، بر اساس توانمندیها ، مهارت، دانش و ترویج فرهنگ آموزش با این هدف منجر به افزایش رضایت شغل ، افزایش بهره وری، ایجاد تعهد سازمانی و .....  می شود.

اعتماد به اطلاعات موجود در رزومه افراد

چقدر می توانید به اطلاعات یک رزومه اعتماد کنید؟
طبق نظرسنجی "مرکز ارزیابی و توسعه حرفه ای منابع انسانی"  از 2000 مسئولین جذب و استخدام، تقریبا 60 درصد از کارجویان در رزومه خود اغراق میکنند.
بنابراین، در حالی که متقاضیان ممکن است تجربه و مدارک عالی را ذکر کرده باشند، با بررسی و تحقیق خواهید دید برخی از جزئیات ارائه شده بزرگ نمایی شده است.
بنابراین، با تعیین یک آزمون یا تمرین که مربوط به شغل مورد نظر شما در آگهی استخدام است می توانید دریابید که آیا این متقاضی دارای مهارت های مناسب برای سازمان می باشد یا خیر.

پرسش سوالات بی هدف در مصاحبه

برخی از مدیران تنها به یک مصاحبه برای ارزیابی متقاضیان  بسنده می کنند، اما آیا این روش کافی است؟
لیزلو بوک، معاون رییس منابع انسانی گوگل در کتاب" قوانین کار"خود در سال 2015 میگوید " اکثر مصاحبه ها اتلاف وقت است" به نظر او مصاحبه گر فقط 10 ثانیه اول  جلسه مصاحبه زمان لازم دارد تا  خواسته خود را به متقاضی تفهیم کند. سپس به او آزمایشی یا تمرینی بدهد تا چگونگی انجام کار  توسط او  را ببینید.
می توانید از آزمونهای ورودی و روشهای مصاحبه موقعیتی(STAR) استفاده کنید تا متوجه شوید در برنامه ریزی، سازماندهی، اولویت بندی و برقراری ارتباط چگونه اقدام می نماید.


استخدام افرادی کمتر از واجد شرایط شما

گای کاوازاکی، کارآفرین آمریکایی در یک مصاحبه در نیویورک تایمز، گفت: "بازیکنان" A "بازیکنان" A + "را استخدام می کنند. اما دیگران سطح پایین تر از خود را استخدام می کنند تا  همچنان خود برتر  باشند. مثلا بازیکنان "B" بازیکنان "C" را استخدام می کنند. بازیکنان "C" بازیکنان "D" را استخدام می کنند و ...
 برخی از مدیران از افرادی که نسبت به آنها از اعتماد به نفس و استعداد بیشـتری برخوردارند می ترسـند، زیرا احسـاس می کنند تهدیدی برای موقعیت آنها خواهند بود. اما مدیران هوشمند می دانند که به افراد روشنفکر نیاز دارند تا بینش خود را به اشتراک بگذارند و نقاط قوت خود را به گروه انتقال دهند.  با استخدام افرادی که از شما بهتر هستند می توانید مهارت های خود را بهبود بخشید و کسب و کار خود را به جلو ببرید.
استخدام بر اساس دلسوزی و ترحم

باید کسانی را به استخدام درآوریم که برای کسب و کارمان با اشتیاق کار کنند و مفید باشند. استخدام دلسوزانه عارضه‌ای شایع در سازمانهای کشور است که می تواند آینده‌ا ی مبهم را پیش روی سازمان قرار دهد.

استخدام کارمندان جدید می تواند فرآیندی گران و وقت گیر باشد، بنابراین مهم است که فرآیند آن را به درستی درک و اجرا نماییم.  اطلاع از  مشکلات استخدام کارمندان جدید، به  اطمینان از موفقیت مستمر سازمان و ایجاد نشاط در گروه  کمک کند.